Artykuł
Wymiar czasu pracy w 2021 r. – zasady ustalania
W 2021 r. wymiar czasu pracy wyniesie 2016 godzin. W przyszłym roku wystąpią też 2 święta przypadające w sobotę i obniżające wymiar czasu pracy (1 maja i 25 grudnia). Pracodawca będzie musiał wyznaczyć za nie dodatkowe dni wolne.
Wymiar czasu pracy to liczba godzin, którą pracodawca, z jednej strony, powinien, a z drugiej strony - może zaplanować pracownikowi do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym.
Wymiar czasu pracy nie zależy od systemu czasu pracy lub rozkładu czasu pracy, w jakim pracownik wykonuje swoje obowiązki. Nie zależy również od stałego rozkładu czy ustalonego dla pracownika harmonogramu czasu pracy. Bez względu bowiem na system czasu pracy oraz na dni i godziny, w jakich pracownik wykonuje pracę - każdy ma taki sam wymiar w okresie rozliczeniowym. Prawidłowe rozplanowanie czasu pracy - zarówno w ramach stałego rozkładu, jak i zmiennych harmonogramów czasu pracy - zawsze powinno się zaczynać od prawidłowego ustalenia wymiaru.
WAŻNE!
Bez względu na system i rozkład czasu pracy wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym jest taki sam dla każdego pracownika.
Obliczanie wymiaru czasu pracy
Wymiar czasu pracy, bez względu na to, w jakim systemie czasu pracy pracownik jest zatrudniony oraz w jakich dniach tygodnia pracuje, ustalamy zawsze w taki sam sposób:
Krok 1. Mnożymy 40 godzin przez pełne tygodnie pracy (pełne tygodnie pracy to 7 kolejnych dni, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego),
Krok 2. Dodajemy iloczyn 8 godzin i dni „wystających” poza pełne tygodnie pracy przypadających od poniedziałku do piątku.
Krok 3. Odejmujemy iloczyn 8 godzin i świąt przypadających od poniedziałku do soboty (jedynie święta przypadające w niedzielę nie obniżają wymiaru czasu pracy).
Przykład
Wymiar czasu pracy obowiązujący w styczniu 2021 r. dla pracownika zatrudnionego w miesięcznym okresie rozliczeniowym ustalamy następująco:
Krok 1. Obliczamy czas pracy w pełnych tygodniach pracy
40 godzin × 4 tygodnie pracy (tygodnie pracy przypadają od 1 do 7, od 8 do 14, od 15 do 21 oraz od 22 do 28 stycznia) = 160 godzin.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right