Wyznaczenie godzin i dni przyjęć w sprawach skarg i wniosków jest obligatoryjne
Wyznaczenie godzin i dni przyjęć w sprawach skarg i wniosków jest obligatoryjne
Jaki akt prawny nakłada obowiązek (obligatoryjny lub fakultatywny) wyznaczenia godzin przyjęć interesantów w sprawach skarg, poza ustalonymi godzinami pracy np. starostwa powiatowego. Jedyny znany mi przepis - już nieobowiązujący to uchwała nr 132/80 Rady Ministrów w sprawach organizacji przyjmowania, rozpatrywania i załatwiania skarg i wniosków (M.P. nr 29 z 1980 r., poz. 162). Czy jest obecnie przepis regulujący tę kwestię?
Zgodnie z art. 253 par. 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.), organy administracji publicznej, organy samorządu terytorialnego i inne organy samorządowe oraz organy organizacji społecznych obowiązane są przyjmować obywateli w sprawach skarg i wniosków w ustalonych przez siebie dniach i godzinach. Kierownicy wymienionych organów lub wyznaczeni przez nich zastępcy obowiązani są przyjmować obywateli w sprawach skarg co najmniej raz w tygodniu.
Zgodnie z brzmieniem art. 253 par. 3 k.p.a., dni i godziny przyjęć powinny być dostosowane do potrzeb ludności, przy czym przynajmniej raz w tygodniu przyjęcia powinny się odbywać w ustalonym dniu po godzinach pracy. Informacja o dniach i godzinach przyjęć powinna być wywieszona na widocznym miejscu w siedzibie danej jednostki organizacyjnej oraz w podporządkowanych jej jednostkach organizacyjnych.
