EDUKACJA
Stopniowy rozwój edukacyjny polskiej wsi
Zmiany gospodarcze zachodzące na obszarach wiejskich są widoczne gołym okiem. Trudniej ocenić, jak wygląda sytuacja edukacyjna i społeczna. Są jednak dane rządowe, które wskazują na powolny, lecz systematyczny rozwój społeczności wiejskiej.
Od 2008 roku funkcjonuje w Polsce "Program rozwoju edukacji na obszarach wiejskich" (dalej: Program). Ministerstwo Edukacji Narodowej (dalej: MEN) przygotowało podsumowanie realizacji Programu za 2009 rok, które w najbliższym czasie zostanie przedstawione Radzie Ministrów. Z raportu MEN wynika, że działania mające na celu wsparcie mieszkańców z małych miejscowości i wsi były realizowane w następujących obszarach:
1) eliminowanie barier utrudniających uczniom przechodzenie na wyższe poziomy edukacji i wchodzenie na rynek pracy,
2) optymalne wykorzystanie i wzmocnienie istniejącego potencjału szkoły i środowiska lokalnego,
3) poprawa dostępności do infrastruktury edukacyjnej, społecznej i kulturalnej,
4) umożliwienie mieszkańcom obszarów wiejskich dostępu do nowoczesnej technologii informacyjno-komunikacyjnej.



