PRAWO PRACY - OŚWIATA
Zakończenie umowy na czas określony a prawo do odprawy emerytalnej nauczyciela
Umowa na czas określony z nauczycielem kończy się 30 września. W listopadzie pracownik ten kończy 60 lat i ma zamiar przejść na emeryturę. Czy nasza szkoła - jako ostatni pracodawca - ma obowiązek wypłacić mu odprawę emerytalną?
Prawo do odprawy emerytalnej przysługuje pracownikowi, którego stosunek pracy ustaje w związku z przejściem na emeryturę. W przypadku gdy takiego związku brak, a pracownik w momencie ustania zatrudnienia nie ma wymaganych uprawnień emerytalnych, pracodawca nie ma obowiązku wypłacania odprawy emerytalnej. Jeśli umowa o pracę była zawarta na czas oznaczony i z tym terminem wygasła, a pracownik nie miał jeszcze wówczas uprawnień do uzyskania świadczeń emerytalnych - trudno mówić o "zakończeniu umowy w związku z przejściem na emeryturę". Powodem zakończenia umowy było zakończenie okresu, na jaki została ona zawarta.



