GIEŁDA POMYSŁÓW
"Bydgoskie autografy" sposobem na promocję miasta
Beata Kokoszczyńska-Gorlicka, Rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Bydgoszcz
- Bydgoszcz zawdzięcza swój charakter m.in. wspaniałym osobom, które są z miastem związane poprzez urodzenie lub życiorys, a które z powodzeniem mogą złożyć swój podpis pod jego licznymi sukcesami i osiągnięciami. Żeby podpis ten zyskał wymierne oblicze, aby zachował się nie tylko na kartach kronik, ale także trwale wpisał w wizerunek Bydgoszczy, podjęliśmy inicjatywę wyróżniania ambasadorów naszego miasta, czyli sławnych i znanych osób związanych z Bydgoszczą, pamiątkowymi tablicami. Od 2007 r. składają oni na ul. Długiej autografy. Dla wielu z nich to zaszczyt i wyróżnienie - korzyści są więc obopólne. Słynni aktorzy czy politycy mają szansę zaistnieć w świadomości bydgoszczan jako osoby promujące miasto, a dla miasta to dodatkowa promocja i możliwość dotarcia do szerokiej grupy mieszkańców. Ulica Długa przyciąga też turystów.
"Bydgoskie autografy" wpisały się już w tradycję obchodów imienin świętego Mikołaja - jednego z patronów Bydgoszczy. W niedzielę 6 grudnia 2009 r. w południe w towarzystwie Konstantego Dombrowicza, Prezydenta Bydgoszczy i Przewodniczącej rady miasta, Doroty Jakuty na deptak wkroczyli Irena Santor, gwiazda polskiej estrady, Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych oraz Janusz Zemke, Europarlamentarzysta.
Jako pierwsza odsłoniła autograf Irena Santor. Pierwsza dama polskiej estrady nie kryła radości i wzruszenia z tego niecodziennego wyróżnienia. Gwiazda, chociaż nie urodziła się w grodzie nad Brdą, a w Papowie Biskupim niedaleko Chełmna, to jednak w dzieciństwie, które spędziła w Solcu Kujawskim, często bywała w Bydgoszczy. To właśnie o naszym mieście śpiewała po latach "Kochaj to miasto tak jak ja, bo warte tego jest" (z piosenki "Bydgoszcz jedyne miasto").
Z kolei Radosław Sikorski, który na swoim koncie ma wyjazdy do wielu zakątków świata, stwierdził, że w domu - czyli w Bydgoszczy - czuje się najlepiej. Złożenie autografu na deptaku przyjmuje jako zachętę do dalszych działań na rzecz miasta i rozwoju regionu.
Obecnie Radosław Sikorski mieszka w Chobielinie, ale do Bydgoszczy często przywozi swoich zagranicznych gości.
Janusz Zemke przekonywał, że Bydgoszcz to dla niego całe życie. Były Wiceminister Obrony Narodowej jest absolwentem IV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.
Jest dumny, że związał się z tym miastem wiele lat temu, zamieszkując na Osiedlu Leśnym. Jego dzieci, które są dziś rozproszone po całym świecie, w paszportach, w miejscu urodzenia mają wpisaną Bydgoszcz, co jest jego dumą.
Jak podkreślał podczas uroczystości Prezydent Konstanty Dombrowicz, w osobach laureatów Bydgoszcz ma znakomitych przyjaciół, którzy o mieście zawsze pamiętają.
PROBLEM
Chcieliśmy promować miasto także poprzez jego znanych i sławnych mieszkańców i przyjaciół.

