Funkcjonowanie urzędu
Monitorowanie samorządowej jakości
W ciągu 20 lat funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce zaszło wiele istotnych zmian dotyczących modelu działania, jak również w sferze jakości usług administracji publicznej. Teraz samorządy stawiają na partycypację i analizę swoich działań. To postawa, która może poprawić relacje z mieszkańcami.
Na początku lat 90. funkcjonował jeszcze model rodem z poprzedniej rzeczywistości ustrojowej. Urzędnicy wiedzieli najlepiej, jak załatwić daną sprawę, a obywatele mieli się do nich bezwzględnie dostosować.
- To był typowy model biurokratyczny - mówi Paweł Prokop, prezes Fundacji Inicjatyw Menedżerskich w Lublinie. - Te czasy już się skończyły. Teraz najważniejszy jest klient-obywatel. Mam nadzieję, że urzędnicy zdają sobie sprawę, że mamy XXI wiek, a w ciągu minionych 20 lat świat mocno poszedł do przodu, także jeśli chodzi o jakość usług administracji publicznej.
Presja podwyższania efektywności pracy urzędu, a także rosnąca świadomość konieczności orientacji na klienta-obywatela sprawiają, że obserwuje się swoistą kulturę ciągłej poprawy funkcjonowania instytucji publicznej, z wykorzystaniem metod i narzędzi zarządzania praktykowanych w sektorze prywatnym. Jedną z takich metod jest monitorowanie jakości pracy i usług urzędów administracji publicznej.

