Powiaty mają potencjał do działań proekologicznych
Powiaty to te jednostki samorządu, które najlepiej mogą koordynować zarządzanie, także w kwestiach klimatu. Przy tym nie należy ograniczać się wyłącznie do tego, co określają ich kompetencje, lecz iść dalej. Także w tym kontekście istotna jest współpraca z gminami.
WEuropie, także w Polsce, realizuje się liczne inicjatywy włączające społeczności lokalne w ochronę klimatu, które jednocześnie stymulują rozwój gospodarczy - są to np. programy termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, promocja transportu publicznego, inwestycje w odnawialne źródła energii czy edukowanie obywateli, w jaki sposób można oszczędzać energię. W Polsce takich inicjatyw nie jest jeszcze zbyt wiele, ale aktywność władz powiatowych i mieszkańców może to zmienić.
Twórcy projektu "Dobry klimat dla powiatów", widzą w powiatach największe uprawnienia związane z ochroną i adaptacją do zmian klimatu. Dotyczy to przede wszystkim zarządzania kryzysowego - powiaty mogą kontrolować zabudowę, wydając pozwolenia czy przeprowadzając inspekcje. To bardzo ważne, bowiem budownictwo w dużym stopniu - aż w 40% - odpowiada w Polsce za emisję gazów cieplarnianych. Ponadto powiaty mogą też wpływać na działania chroniące klimat jako organ rejestrujący pojazdy - transport emituje 12% gazów cieplarnianych.

