Podsumowanie kadencji 2010-2014 - jak było, jak będzie
Kończąca się kadencja 2010-2014 pokazała, że zasadniczo zmienia się sposób rządzenia. Coraz częściej do głosu dochodzą mieszkańcy i proces ten będzie postępował. Intensyfikuje się także niezadowolenie z ułomności legislacyjnych. Trudno bowiem dobrze zarządzać, jeśli przepisy nie są jednoznaczne. To dwie ważne kwestie, które wpłyną na przebieg kolejnej kadencji. Ale nie tylko one.
Wielu radnych, których pracę przedstawiliśmy trzykrotnie (na początku, w połowie i na zakończenie kadencji) na łamach Gazety Samorządu i Administracji, także podkreślało konieczność włączenia w większym zakresie społeczności lokalnych do procesu decyzyjnego w samorządach. Radni zwracali także uwagę, że aktywizacja mieszkańców to poważne wyzwanie na kolejną kadencję. Mówił o tym również prezydent Bronisław Komorowski podczas niedawnej konferencji "Aktywność obywatelska - wybory i nie tylko" zorganizowanej w ramach Forum Debaty Publicznej.
To dobry kierunek
Prezydent Komorowski podkreślał wpływ aktywności obywatelskiej na poziom frekwencji wyborczej. Zaangażowani mieszkańcy chętniej uczestniczą w wyborach, tym bardziej, jeżeli widzą, że ich postulaty są wdrażane. Prezydent wyraził zadowolenie z tego, że już w ponad 80 miastach w różnych częściach Polski powstały budżety obywatelskie. - Zainteresowanie budżetami obywatelskimi to dobry kierunek - mówił. - Pokazuje nie tylko aktywność mieszkańców, którzy mówią, na co mają być przeznaczone pieniądze, lecz także ich rosnącą odpowiedzialność przy wyborze priorytetów.

