Nowy fundusz inwestycyjny dla samorządów
W II kwartale 2015 r. ma ruszyć nowy fundusz, którego celem będzie finansowanie inwestycji infrastrukturalnych w samorządach, zwłaszcza średnich i mniejszych. Będzie można z niego pozyskać od 10 mln do 120 mln zł na pojedynczy projekt.
7 października br. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) podpisały umowę powołującą do życia Fundusz Infrastruktury Samorządowej (FIS). Będzie on dysponował kwotą 600 mln zł na wsparcie inwestycji infrastrukturalnych w gminach, powiatach i województwach, a jego działalność jest przewidziana na 20 lat.
- To zupełnie nowa i nowatorska w skali kraju inicjatywa, której celem jest dostarczenie kapitału na inwestycje infrastrukturalne jednostek samorządu terytorialnego (JST), głównie realizowane przez miasta i gminy - informuje Dariusz Kacprzyk, prezes Zarządu BGK. - Utworzenie FIS jest odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby samorządów w zakresie pozyskiwania finansowania, zwłaszcza niewpływającego na wskaźniki zadłużenia, a takie możliwości da nasz fundusz.

