Liderzy zrównoważonego gospodarowania przestrzenią
Bolesławiec, Gdańsk, Gliwice, Kobyłka, Legnica, Poznań, Toruń i Turek to laureaci I Ogólnopolskiego Konkursu Miast "Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią". Grand Prix otrzymały Gliwice za znakomity rozwój miasta na podstawie odpowiedzialnego planowania przestrzennego.
Ogólnopolski Konkurs Miast "Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią" został zrealizowany wspólnie przez Instytut Gospodarki Przestrzennej i Rozwoju Miast oraz Związek Miast Polskich, ogłoszenie wyników miało miejsce podczas XII Kongresu Miast Polskich, który odbył się 25-26 września w Wejherowie. To nowatorskie przedsięwzięcie, ponieważ w skali kraju jeszcze nikt nie badał miast pod kątem logistyki planowania i prowadzonej polityki rozwoju przestrzennego, zgodnych z paradygmatem zrównoważonego gospodarowania przestrzenią. Celem tej inicjatywy było m.in.: wzmocnienie profesjonalizmu i podniesienie kompetencji administracji w dziedzinie zarządzania przestrzenią miast, kreowanie pozytywnego wizerunku władz samorządowych dbających o zrównoważone planowanie rozwoju, podniesienie rangi problematyki gospodarowania przestrzenią, pomoc w wymianie doświadczeń i rozwój współpracy środowiska naukowego z samorządowym.

