Nowe otwarcie samorządu
Kadencja 2010-2014 zapisała się jako czas znaczących dla polskiej samorządności wydarzeń. Wiele z nich związanych jest z Kancelarią Prezydenta RP. To tam powołano aktywnie działające Forum Debaty Publicznej, ustanowiono Nagrodę Obywatelską, powstały ważne dla samorządu ustawy. Jaka była ta kadencja i czego można się spodziewać po następnej?

Z Olgierdem Dziekońskim, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, wiceprezydentem Warszawy w latach 1990-1994 i 1999-2000, współtwórcą i prezesem Agencji Rozwoju Komunalnego, rozmawia Jolanta Zientek-Varga
Panie Ministrze, co, Pana zdaniem, najlepiej charakteryzuje kadencję samorządów 2010-2014?
- Zacząłbym od tego, co widać gołym okiem, czyli od inwestycji unijnych. Nagroda Urbanistów Polskich i Związku Miast Polskich na "Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną" pod honorowym patronatem prezydenta Komorowskiego pokazuje wyraźnie, że władze miast doceniają jakość, która zaczyna być ważniejsza od tego, by wydać pieniądze na cokolwiek. To zasadnicza zmiana mentalna. Zatem inwestycje unijne nie tylko pozwalają zasypać lukę cywilizacyjną, lecz także budują projakościowe myślenie o przyszłości. Dane statystyczne są jednoznaczne. Wydatki majątkowe samorządów w 2013 roku to ok. 35 mld zł, a z budżetu państwa 12 mld zł. Widać znaczącą rolę samorządów w kształtowaniu jakości życia w Polsce. Druga kwestia, równie ważna, dotyczy większej wrażliwości obywateli ujawniającej się w samorządach, co pokazuje choćby Nagroda Obywatelska.

