Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-02-20

Wynagrodzenie członków zarządu - czy i jak opłacać od niego składki i podatek

Podejmując decyzję o powierzeniu funkcji członkom zarządu należy rozważyć, jaka forma zatrudnienia tych osób będzie dla pracodawcy najkorzystniejsza. Ma to bowiem wpływ na obciążenia składkowo-podatkowe przychodów uzyskiwanych przez członków zarządu.

Przychody osiągane przez członka zarządu - niezależnie od podstawy pełnienia tej funkcji - zawsze podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast obowiązek opłacenia od nich składek i rodzaj składek, które trzeba opłacać, jest bezpośrednio powiązany z podstawą wykonywania obowiązków przez członka zarządu.

Członkowie zarządu mogą wykonywać swoje obowiązki na podstawie:

● powołania uchwałą właściwego organu,

● umowy o pracę,

● umowy zlecenia,

● innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia, np. kontraktu menedżerskiego.

Pełnienie funkcji na podstawie powołania

Wynagrodzenie członka zarządu pełniącego funkcję na podstawie powołania w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych zalicza się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 updof). Zatem przychody członka zarządu otrzymywane na podstawie powołania podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Zwolnione z podatku dochodowego są jedynie diety i inne należności wypłacone członkowi zarządu za czas podróży służbowej (art. 21 ust. 1 pkt 16 updof).

Zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu przychodów uzyskiwanych przez członka zarządu pełniącego funkcję na podstawie powołania pobiera się stosując najniższą stawkę podatkową określoną w skali podatkowej (art. 41 ust. 1 updof). W 2010 r. wynosi ona 18%. Jednak na wniosek podatnika, płatnik oblicza i pobiera w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy, stosując wyższą stawkę podatkową, tj. w 2010 r. 32% (art. 41a updof).

W przypadku gdy członek zarządu otrzymuje jedynie świadczenia niepieniężne, płatnik przed przekazaniem świadczenia powinien pobrać od podatnika kwotę należnej zaliczki (art. 41 ust. 7 pkt 3 updof). Jeśli otrzymuje świadczenia pieniężne i niepieniężne, wówczas płatnik pobiera zaliczkę ze świadczenia pieniężnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00