Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-08-14

Kiedy napiwki stanowią podstawę do opodatkowania i oskładkowania

W naszej restauracji kelnerzy zwyczajowo otrzymują napiwki od zadowolonych z obsługi klientów. Czy taki przychód powinien być opodatkowany i oskładkowany?

PROBLEM

RADA

Przychód z napiwków zawsze powinien zostać opodatkowany, a w wielu sytuacjach również oskładkowany. Obowiązek opłacenia składek ZUS od kwot napiwków jest uzależniony od rodzaju umowy zawartej z kelnerem oraz od kwalifikacji podatkowej takiego przychodu. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Sposób opodatkowania napiwków jest uzależniony od sposobu ich otrzymania. Napiwki, które kelnerzy otrzymują bezpośrednio od klienta, "do ręki", są przychodem, który podatkowo jest kwalifikowany jako przychód z innych źródeł. Nie ma tu znaczenia, czy kelner jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę czy na podstawie umowy zlecenia. Kwoty napiwków, które wręczają mu klienci i które bez dalszych przeszkód trafiają do jego kieszeni, nie są przez organy podatkowe uznawane za przychody z umowy łączącej strony zatrudnienia. Tym samym w takiej sytuacji za rozliczenie się z podatku dochodowego odpowiada zatrudniona osoba. Co prawda kwoty te nie są w żaden sposób ewidencjonowane przez pracodawcę (zleceniodawcę), lecz osoba, która je otrzymała, powinna ewidencjonować je we własnym zakresie i rozliczyć się z podatku należnego od tych przychodów w swoim rocznym zeznaniu podatkowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00