Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 16-05-2024
Artykuł aktualny na dzień 16-05-2024
Data publikacji: 2022-10-21

Przedsiębiorca powiadomi ZUS o zmianach swoich danych zgłoszeniowych na wniosku do CEIDG

Płatnik składek będący przedsiębiorcą będzie mógł zgłosić zmianę swojego tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania z wykorzystaniem formularza elektronicznego zamieszczonego na stronie internetowej CEIDG. Zmiany w tym zakresie wprowadza ustawa z 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców nowelizująca m.in. ustawę systemową, która obecnie oczekuje na podpis prezydenta.

Ustawa nowelizująca z 7 października 2022 r. wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

Wpis do CEIDG i zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczeń

Wniosek o wpis do CEIDG jest przekazywany do CEIDG z wykorzystaniem formularza elektronicznego zamieszczonego na stronie internetowej CEIDG. W ten sposób przy rejestracji działalności przedsiębiorca dokonuje jednocześnie zgłoszenia do ubezpieczeń właściwych na dzień składania wniosku. Dotychczas o zmianach w stosunku do danych wykazanych w swoim zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych dotyczących tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania płatnik składek musiał zawiadamiać bezpośrednio ZUS poprzez złożenie zgłoszenia wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zawierającego prawidłowe dane. Zgłoszenie zmiany było skuteczne dopiero na podstawie ww. dokumentów złożonych przez przedsiębiorcę w ZUS, a nie przez CEIDG.

W uzasadnieniu do projektu ustawy nowelizującej wskazano, że: (…) W praktyce przedsiębiorcy zgłaszają zmiany na formularzu CEIDG-1, choć jest to niewystarczające i na etapie weryfikacji wniosku złożonego w ten sposób do ZUS pracownik ZUS musi skontaktować się z płatnikiem (przedsiębiorcą), zobowiązując go do przedłożenia nowego wniosku lub uzupełnienia złożonych dokumentów w ZUS.

 

Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia i rodzaju ubezpieczeń przez CEIDG

Po nowelizacji przepisów o zmianach dotyczących tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania płatnik składek będzie mógł zawiadomić ZUS z wykorzystaniem dwóch rozwiązań:

  • składając bezpośrednio do ZUS dokument wyrejestrowania, a następnie zgłoszenia zawierającego właściwe dane (elektronicznie - przez program Płatnik lub aplikację e-Płatnik, albo w formie papierowej), lub
  • poprzez formularz elektroniczny na stronie internetowej CEIDG.

Dostęp do aplikacji e-Płatnik umożliwia posiadany przez płatnika składek profil informacyjny. Należy przypomnieć, że płatnicy składek nieposiadający profilu informacyjnego na PUE ZUS mają obowiązek założyć go do 30 grudnia 2022 r. Natomiast w terminie do 31 stycznia 2023 r. ZUS założy profil informacyjny płatnikom składek nieposiadającym tego profilu, na kontach których na 31 grudnia 2022 r. są prowadzone rozliczenia z tytułu składek.

 

PRZYKŁAD

Załóżmy, że przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą od 2015 r. został uznany 12 grudnia 2022 r. za osobę niepełnosprawną w stopniu znacznym. Przedsiębiorca będzie mógł zgłosić tę zmianę bezpośrednio w ZUS (składając dokument wyrejestrowania, a następnie zgłoszenia) lub przez stronę internetową CEIDG (składając wniosek w trybie zmiany).

 

Z uzasadnienia do nowelizacji ustawy systemowej wynika, że: (…) Zmiana ma na celu wprowadzenie ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy zgłaszają zmiany w kodzie ubezpieczenia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Mając na uwadze, że przez system CEIDG jest możliwe złożenie dokumentów do ZUS, uzasadnione jest dodanie do obecnej listy załącznika, w którym zmieniany jest kod ubezpieczenia. Co więcej jest to spójne z ideą tzw. jednego okienka i realizacji spraw dotyczących wykonywania działalności gospodarczej w jednym miejscu, tj. przez formularze dostępne do złożenia przez CEIDG.

 

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 13, art. 81 ustawy z 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców - w dniu oddania bieżącego numeru MPPiU do druku ustawa oczekiwała na podpis prezydenta

  • art. 36 ust. 10 i ust. 14, art. 36b ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1009; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1933

  • art. 1 pkt 15, art. 15 ust. 1-2 ustawy z 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2021 r. poz. 1621

 

Alicja Kozłowska

specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, praktyk z wieloletnim doświadczeniem

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00