Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2004-01-01

Jak dzielić majątek spółki cywilnej po jej rozwiązaniu

Zamierzamy zakończyć prowadzoną dotąd wspólnie działalność i rozwiązać spółkę cywilną. Jak powinniśmy postąpić z jej majątkiem oraz czy musimy spłacać dotychczasowych wierzycieli?

Po rozwiązaniu spółki cywilnej jej dotychczasowi wspólnicy zobowiązani są dokonać spłaty wierzycieli spółki, a następnie zwrócić sobie wkłady oraz podzielić pozostałą część tego majątku zgodnie z proporcjami, w jakich uczestniczyli w zyskach spółki.
Należy przypomnieć, że majątek spółki cywilnej składa się przede wszystkim z wkładów wniesionych przez wspólników oraz z praw majątkowych i przedmiotów nabytych w czasie działalności spółki. Z chwilą rozwiązania spółki jej dotychczasowy majątek istnieje wprawdzie nadal, lecz zmienia się jego charakter prawny. Przestaje być on współwłasnością łączną (bezudziałową) i przekształca się we współwłasność w częściach ułamkowych. Tak więc, pomimo że spółka jako taka przestaje już istnieć, jej dotychczasowi wspólnicy pozostają nadal współwłaścicielami jej dotychczasowego majątku. Jednak od chwili rozwiązania spółki są już współwłaścicielami w częściach ułamkowych i pozostają w tej współwłasności do chwili podziału tego majątku.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00