Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-07-20

4. Najnowsze interpretacje urzędowe

Zwrot prawny „faktycznie zastosowany kurs waluty” to kurs, który należy zastosować w celu dokonania wyceny danej transakcji na określony dzień, aby stwierdzić, czy nie występują dodatnie lub ujemne różnice kursowe (np. kurs kupna lub sprzedaży banku, z którego usług korzysta podatnik, kurs kantorowy w przypadku nabycia lub sprzedaży walut w kantorze). Między innymi takie stanowisko zajął Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 14 maja 2007 r., nr US.III-415/5/19/07. Prezentujemy obszerny fragment tego postanowienia. Pełną treść zamieszczamy w wersji internetowej czasopisma na stronie „MONITORA księgowego” www.mk.infor.pl(...)

   4.1. Jak rozliczać różnice kursowe w 2007 r.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług transportu międzynarodowego. Na potrzeby tej działalności prowadzi Pan księgi rachunkowe. Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowuje Pan na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast różnice kursowe ustalane są na podstawie art. 24c powołanej ustawy. Z analizy treści wniosku wynika, że ma Pan problemy z właściwym zastosowaniem nowych przepisów w zakresie zasad ustalania różnic kursowych. Przebieg rozliczenia operacji gospodarczych i związane z tym problemy interpretacyjne przedstawiają się następująco:

1. Dnia 15 stycznia 2007 r. wykonał Pan usługę transportową i z tą datą została wystawiona faktura w walucie obcej kontrahentowi zagranicznemu na kwotę 2000 EURO. Do przeliczenia waluty obcej na złote zastosował Pan kurs średni ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, tj. z dnia 12 stycznia 2007 r. Dnia 6 lutego 2007 r. na poczet zapłaty powyższej faktury do banku, z którego usług Pan korzysta, wpłynęła kwota 2000 EURO, jednakże zaksięgowana przez bank jedynie w kwocie 1996,04 EURO (2000 EURO pomniejszono o prowizję bankową w kwocie 3,96 EURO). Do przeliczenia otrzymanego przychodu w kwocie 2000 EURO zastosował Pan kurs kupna EURO z dnia 6 lutego 2007 r., stosowanego w banku, z którego usług Pan korzysta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00