Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2010-08-17

Jak traktować podatkowo stratę z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności

Spółka nie mogła wyegzekwować od swojego kontrahenta należności powstałej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zarząd podjął decyzję o sprzedaży wierzytelności. Spółka zaliczyła już tę wierzytelność do przychodów. Czy strata z tytułu tej transakcji stanowi koszt uzyskania przychodów spółki?

problem

rada

Tak. Stratę ze sprzedaży wierzytelności spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zbycie tej wierzytelności nie powoduje powstania w spółce przychodu z tytułu otrzymanej zapłaty. Spółka już wcześniej wykazała bowiem przychód należny z tego tytułu.

uzasadnienie

Wierzyciel (spółka) ma prawo do przeniesienia bez zgody dłużnika wierzytelności na osobę trzecią, chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania (art. 509 § 1 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że jeżeli np. w umowie pożyczki znajdzie się umowne zastrzeżenie o nieprzenoszalności długu, to skuteczność przeniesienia wierzytelności będzie zależała od zgody dłużnika. Takie stanowisko potwierdza m.in. wyrok sądu apelacyjnego w Katowicach z 24 czerwca 2008 r. (sygn. akt V ACa 215/08). W wyroku sąd stwierdził, że umowa przelewu wierzytelności zawarta wbrew zastrzeżeniu umownemu nie jest automatycznie nieważna, lecz jej skuteczność zależy od zachowania się dłużnika (bezskuteczność zawieszona). Jeżeli zatem dłużnik wyrazi zgodę na przelew, to zawarta umowa jest ważna i skuteczna.

Strata ze sprzedaży wierzytelności jako koszt

Strat z tytułu sprzedaży wierzytelności co do zasady nie należy zaliczać do kosztów podatkowych. Wyjątkiem są straty z tytułu sprzedaży wierzytelności, które zostały uprzednio zarachowane jako przychód należny spółki (art. 16 ust. 1 pkt 39 updop). Jeżeli zatem spółka na podstawie art. 12 ust. 3 updop zarachowała kwoty stanowiące wierzytelności do przychodów należnych, chociaż nie zostały przez nią faktycznie otrzymane, ma prawo zaliczyć stratę na ich sprzedaży do kosztów podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00