Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-07-12

Jak ująć w księgach rachunkowych sprzedaż wierzytelności

Posiadamy wierzytelności o różnym stopniu przeterminowania. Wobec trudności z ich ściągnięciem postanowiliśmy sprzedać cały pakiet tych wierzytelności wyspecjalizowanej firmie windykacyjnej za 55% ich wartości. Na część tych należności utworzyliśmy w 2011 r. odpisy aktualizujące. Jak ująć w księgach rachunkowych ich sprzedaż? Czy strata ze sprzedaży wierzytelności może pomniejszyć dochód do opodatkowania? Czy powinniśmy wystawić fakturę VAT w związku z ich sprzedażą?

PROBLEM

RADA

Sprzedaż wierzytelności pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług, dlatego obowiązek wystawienia faktury nie wystąpi. Nie oznacza to jednak, że transakcja cesji wierzytelności w całości nie podlega VAT. O ile sprzedaż wierzytelności pozostaje poza zakresem podatku od towarów i usług, o tyle zakup wierzytelności opodatkowaniu już podlega. Co do uznania straty ze sprzedaży wierzytelności za koszty podatkowe, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, jakich należności dotyczyła sprzedaż. Jeśli były to należności, które uprzednio stanowiły przychody należne (np. przychody z tytułu dostaw i usług) i nie są one przeterminowane, to strata na ich sprzedaży zmniejszy dochód podatkowy.

UZASADNIENIE

Wobec trudności ze ściągnięciem wierzytelności przedsiębiorcy często podejmują decyzję o ich sprzedaży. Taką możliwość przewidują przepisy ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny w art. 509-518. Podstawową regulacją wskazaną w Kodeksie cywilnym jest to, że wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią, chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki (art. 509 k.c.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00