Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-07-12

Jak rozliczyć wynagrodzenie i skorygować dokumenty, jeśli pracownik otrzymał wynagrodzenie za pracę zamiast wynagrodzenia chorobowego

W maju br. jeden z naszych pracowników był niezdolny do pracy z powodu choroby (dostarczył w terminie zwolnienie lekarskie na 4 dni). Przez pomyłkę naliczyliśmy mu za ten miesiąc pełne wynagrodzenie za pracę. Błąd wyszedł na jaw w połowie lipca br. Jak w zaistniałych okolicznościach prawidłowo rozliczyć niewłaściwie naliczone wynagrodzenie za maj br.? Czy należy korygować raporty za maj? Czy, aby dokonać rozliczenia, należy czekać na zwrot przez pracownika nadpłaty wynagrodzenia chorobowego?

PROBLEM

RADA

Rozliczenia wynagrodzenia pracownika będą Państwo mogli dokonać po uzyskaniu od niego pisemnej zgody na potrącenie nadpłaconej kwoty lub gdy pracownik zostanie zobowiązany do zwrotu nadpłaty w wyniku sprawy sądowej i wydanego tytułu wykonawczego. Natomiast korekta dokumentów ZUS-owskich będzie możliwa do wykonania dopiero w momencie potrącenia nadpłaconej kwoty, przy czym nadpłata zostanie rozliczona w raportach bieżących i nie będzie konieczności zmiany dokumentów majowych.

UZASADNIENIE

W wyniku Państwa pomyłki doszło do sytuacji, w której pracownik otrzymał wynagrodzenie wyższe, niż powinien otrzymać, tzn. zamiast wynagrodzenia chorobowego za 4 dni otrzymał wynagrodzenie za pracę. W efekcie powstała nadpłata w wypłaconym wynagrodzeniu, a także zostały naliczone i odprowadzone za wysokie składki na ubezpieczenia społeczne i za wysoka zaliczka na podatek. Mogą więc Państwo dochodzić zwrotu nadpłaconej kwoty zgodnie z zasadami określonymi w przepisach prawa pracy. Powinni Państwo mieć jednak świadomość, że to pracodawca ponosi odpowiedzialność za obliczenie i wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia. Jak wynika z wyroku SN z 9 stycznia 2007 r. (sygn. akt II PK 138/06), Państwa pracownik w zaistniałej sytuacji ma prawo uważać, że wynagrodzenie zostało wypłacone w prawidłowej wysokości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00