Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-08-27

Jak rozliczyć i ująć w księgach rachunkowych nadpłatę wynikającą z przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

W maju 2010 r. zatrudniliśmy nowego pracownika. W efekcie błędnej informacji uzyskanej od nowo zatrudnionej osoby, dotyczącej kwoty uzyskanych przez nią świadczeń, od których potrącone były składki ZUS, w listopadzie i grudniu 2010 r. dokonaliśmy potrącenia składek w pełnej wysokości pomimo przekroczenia podstawy ich wymiaru na ten rok. O kwocie nadpłaty zostaliśmy poinformowani przez ZUS w sierpniu 2011 r. Proszę o przedstawienie sposobu rozliczenia powstałej nadpłaty oraz jej ujęcia w księgach rachunkowych spółki, w sytuacji gdy:

PROBLEM

● zwrot nadpłaconych składek następuje łącznie z wypłatą wynagrodzenia pracownika,

● zwrot nadpłaconych składek następuje oddzielnie od wypłaty wynagrodzenia pracownika,

● zwrot nadpłaconych składek następuje na rzecz byłego pracownika.

RADA

Spółka zobowiązana jest do korekty deklaracji za listopad i grudzień 2010 r. oraz do zwrotu pracownikowi części przypadającej na niego nadpłaty składek na ubezpieczenia społeczne, pomniejszonej o kwotę niedopłaty składki zdrowotnej. Powstała nadpłata stanowi dla pracownika podlegający opodatkowaniu przychód ze stosunku pracy. Faktyczna kwota zwrotu jest więc również pomniejszona o wartość zaliczki na podatek dochodowy. Szczegóły wraz z przykładem liczbowym i dekretacją - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych w art. 19 ust. 1 przewiduje, iż roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. W 2010 r. kwota ograniczenia wynosiła 94 380 zł (w 2011 r. limit ten wynosi 100 770 zł).

Kwoty rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w latach 2001-2011 znajdą Państwo w dołączonym do bieżącego numeru "MONITORA księgowego" dodatku "Wskaźniki i stawki - wrzesień 2011".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00