Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-11-19

Premie pieniężne w rozliczeniach podatkowych i rachunkowych

Jedną z form zachęcania klientów do dokonywania jak największych zakupów czy też terminowego dokonywania płatności za nabywane towary i usługi jest przyznawanie im premii pieniężnych. Pomimo że premie takie od dawna funkcjonują w obrocie gospodarczym, problemy związane z oceną skutków podatkowych ich wypłaty pozostają nierozwiązane od lat. W raporcie Mk przedstawiamy obecnie funkcjonujące na rynku rozwiązania dotyczące rozliczania podatkowego premii pieniężnych wraz z przykładami, a także stanowisko organów podatkowych i sądów administracyjnych odnoszące się do tej problematyki.

1. Premie pieniężne w VAT - kontrowersje

Najwięcej wątpliwości przy wypłacie premii pieniężnych powstaje przy okazji rozliczeń VAT. Jest to spowodowane tym, że dla celów VAT możliwe są aż trzy sposoby klasyfikowania premii pieniężnych:

● premie pieniężne mogą być traktowane jako czynność neutralna dla VAT, tj. czynność niewywołująca żadnych skutków w VAT (zarówno po stronie udzielającego, jak i otrzymującego premię),

● premie pieniężne mogą być traktowane jako szczególnego rodzaju rabaty, czyli kwoty pomniejszające obrót sprzedawców i dokumentowane wystawianymi przez nich fakturami korygującymi,

● premie pieniężne mogą być traktowane jako wynagrodzenie z tytułu usług świadczonych przez otrzymujące je podmioty.

Przez kilka lat po 1 maja 2004 r. (tj. po wejściu w życiu aktualnie obowiązującej ustawy o VAT) powszechne było - zwłaszcza wśród organów podatkowych - stanowisko, że premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za świadczenie usługi. Stanowisko to zostało jednak przez sądy administracyjne odrzucone (przykładowo: wyrok NSA z 6 lutego 2007 r. - sygn. akt I FSK 94/06, wyrok NSA z 17 lutego 2010 r. - sygn. akt I FSK 2137/08, czy wyrok NSA z 11 czerwca 2010 r. - sygn. akt I FSK 968/09). Prezentowane jednolicie stanowisko sądów administracyjnych wpłynęło na zmianę praktyki organów podatkowych. Wycofały się one ze stanowiska, jakoby premia pieniężna stanowiła wynagrodzenie za usługi. Niepożądaną konsekwencją jest fakt, że zdaniem tych organów podatnik, który dostanie fakturę dokumentującą świadczenie usług związanych z otrzymywaniem premii pieniężnych, nie może odliczyć z niej VAT naliczonego ze względu na brzmienie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT (przykładowo: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 września 2011 r., nr IBPP2/443-675/11/BW).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00