Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-01-26

Problemy podatkowe z rozliczaniem inwestycji w obcych środkach trwałych

Używanie do celów prowadzonej działalności gospodarczej środków trwałych stanowiących cudzą własność jest obecnie praktyką powszechną. Często zdarza się również, że przedmioty te, aby mogły być w pełni użyteczne, wymagają dodatkowych nakładów. Jeśli zmiany wprowadzone w cudzym składniku majątkowym posiadają znamiona ulepszenia, to zainwestowanych środków nie można rozliczyć bezpośrednio w kosztach podatkowych. W ciężar kosztów należy odnieść je poprzez odpisy amortyzacyjne. Największych problemów podatkowych nie budzi jednak amortyzacja inwestycji w obcym środku trwałym, lecz jej zakończenie.

Inwestycja w obcym środku trwałym to suma nakładów, o wartości przekraczającej w roku podatkowym kwotę 3500 zł, powodujących ulepszenie obcego środka trwałego (art. 22g ust. 17 updof, art. 16g ust. 13 updop). Chodzi tu o nakłady poniesione od dnia rozpoczęcia inwestycji do dnia przyjęcia jej do używania. Składnik majątku trwałego, którego dotyczy inwestycja, jest "obcy", czyli nie należy do podatnika. Jest wynajmowany, wydzierżawiany lub użytkowany przez podatnika na podstawie umów (np. użyczenia, leasingu operacyjnego). Inwestycja w obcym środku trwałym jest szczególnego rodzaju środkiem trwałym. Jego specyfika wynika przede wszystkim z odejścia od reguły, że środek trwały stanowi przedmiot własności lub współwłasności podatnika. Do inwestycji w obcym środku trwałym ma natomiast zastosowanie zasada, że poczynionych nakładów na jej wytworzenie podatnik nie może zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) updof, art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) updop). Jedynym sposobem podatkowego zrekompensowania poczynionych wydatków są w tej sytuacji odpisy amortyzacyjne.

Ulepszenie a remont

Ulepszenie cudzego składnika majątkowego może polegać na jego przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji. Wobec braku ustawowych definicji tych pojęć ich interpretacji należy dokonywać, posługując się znaczeniami, jakie mają one w języku polskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00