Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-08-04

Montaż klimatyzatorów, żaluzji oraz rolet w częściach mieszkań zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej

Wiele osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wykorzystuje do tego celu część swoich mieszkań. Osoby takie mogą być zainteresowane podniesieniem komfortu pracy w zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej pomieszczeniach, np. przez zamontowanie klimatyzatorów, rolet lub żaluzji w oknach. Pojawia się w takich przypadkach pytanie o możliwość oraz zakres odliczenia VAT od takich zakupów, a także rozliczenie ich w kosztach. Wątpliwości budzi również stawka VAT, jaką powinna być opodatkowana usługa montażu w takich przypadkach.

1. W jakim zakresie przysługuje prawo do odliczenia VAT przy nabyciu klimatyzatora do pokoju wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej

PROBLEM

Prowadzę działalność gospodarczą w prywatnym mieszkaniu. Zajęty jest na nią pokój o powierzchni 15 m2. Zamontowałem w nim klimatyzator ścienny. Czy przysługuje mi prawo do odliczenia całości VAT zapłaconego przy nabyciu tego klimatyzatora? Czy dla prawa do odliczenia ma znaczenie, że wydajność klimatyzatora jest większa niż powierzchnia pokoju, a w konsekwencji schładza on również część pozostałej części mieszkania? Jak rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów taki zakup?

RADA

Prawo do odliczenia przez Pana całości VAT zapłaconego przy zakupie klimatyzatora zależy od tego, czy Pańskim zamiarem było schładzanie tylko pokoju wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, czy również pozostałej części mieszkania. Rozliczenie zakupu klimatyzatora w kosztach zależy od tego, czy można go uznać za odrębny środek trwały, czy też zakup ten należy uznać za ulepszenie mieszkania.

UZASADNIENIE

Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Dla istnienia prawa do odliczenia VAT związek między zakupami dokonywanymi przez podatników a czynnościami opodatkowanymi nie musi być bezpośredni. Również zakupy pośrednio wykorzystywane przez podatników do wykonywania czynności opodatkowanych pozwalają na odliczanie podatku naliczonego (zob. przykładowo wyrok WSA w Krakowie z 17 września 2010 r., sygn. I SA/Kr 1087/10).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00