Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-10-15

Lokale i budynki w działalności gospodarczej – nabycie, wykorzystywanie, zbycie w podatku dochodowym, VAT i podatku od nieruchomości

W działalności gospodarczej podatnicy bardzo często wykorzystują lokale i budynki. Wiąże się to z koniecznością prawidłowego rozliczania podatku dochodowego, VAT oraz podatku od nieruchomości. W dodatku przedstawiamy na przykładach, jak rozliczać budynki, lokale oraz prawa do nich w działalności gospodarczej wraz z najnowszym stanowiskiem organów podatkowych i sądów w tej kwestii.

 

  1. Podatki dochodowe

 

  1. Rozliczanie lokali i budynków oraz praw do nich jako środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

W większości przypadków nabyte przez podatnika lokale, budynki oraz prawa do nich stanowią w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.

  1. 1.1. Zaliczenie lokali i budynków do środków trwałych

Podatnik musi wprowadzić lokale oraz budynki do ewidencji środków trwałych, jeżeli:

  • stanowią jego własność lub współwłasność,
  • zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,
  • są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do ich do używania,
  • okres ich wykorzystywania na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą jest dłuższy niż rok.

Do środków trwałych podatnik musi również zaliczyć budynki lub lokale spełniające ww. warunki, jeżeli zostały przez niego oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu (zob. art. 22a ust. 1 pkt 1 updof oraz art. 16a ust. 1 pkt 1 updop).

Przykład

Podatnik nabył lokal użytkowy na siedzibę prowadzonej działalności gospodarczej. Lokal ten - o ile jest kompletny i zdatny do użytku w dnia jego przyjęcia do używania i przewidywany przez podatnika okres jego używania przekracza rok - stanowi środek trwały.

  1. 1.2. Zaliczenie praw do budynków i lokali do wartości niematerialnych i prawnych

Jeżeli podatnik nabył od innego podmiotu prawa do nieruchomości, takie jak: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, to musi je zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli prawa te:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00