Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-02-18

Samochód w firmie 2019. Środki transportu w firmie - nabycie i używanie

Samochody osobowe i ciężarowe to środki transportu powszechnie wykorzystywane w firmach. W 2019 r. ustawodawca wprowadził nowe zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem i używaniem samochodów osobowych, zwłaszcza tych droższych. Zasady te nie zmieniły się natomiast w stosunku do samochodów ciężarowych. Nie objęły także podatku naliczonego od wydatków dotyczących samochodów osobowych i ciężarowych.

Firmy, poza wymienionymi samochodami, coraz częściej wykorzystują w swojej działalności gospodarczej inne środki transportu, np. samoloty, motocykle czy rowery. Pojawiają się one przede wszystkim w tych branżach, w których liczy się czas przejazdu. Wydatki związane z takimi środkami transportu także mogą być rozliczane w kosztach, a VAT z nimi związany może być odliczany. W opracowaniu przedstawiamy obowiązujące zasady rozliczeń wydatków na nabycie i korzystanie z środków transportu w firmach.

1. Nabycie i używanie firmowych środków transportu - ogólne zasady rozliczenia

Środki transportu zwykle są nabywane na potrzeby prowadzonej działalności jako środki trwałe. Podstawą ich użytkowania może być także umowa leasingu operacyjnego lub finansowego.

 

1.1. Zakup środka transportu - zasady ogólne w podatku dochodowym i prawie bilansowym

Jeżeli zakupiony środek transportu spełnia bilansową i podatkową definicję środka trwałego, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 15 uor oraz art. 22a ust. 1 updof i art. 16a ust. 1 updop, to po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych jego wartość jest zaliczana w ciężar kosztów bilansowych oraz kosztów podatkowych przez odpisy amortyzacyjne.

 

SŁOWNICZEK

 

Środki trwałe (art. 3 ust. 1 pkt 15 uor) - rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich m.in. środki transportu.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(art. 22a ust. 1 updof i art. 16a ust. 1 updop) - m.in. środki transportu stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00