Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-03-15

Rozliczanie kosztów ubezpieczeń samochodów osobowych – wątpliwości dotyczące nowych regulacji

Znowelizowane z początkiem 2019 r. przepisy dotyczące rozliczania w kosztach wydatków związanych z samochodami osobowymi budzą wątpliwości podatników. Chodzi m.in. o koszty ubezpieczeń takich pojazdów.  

 

Z początkiem tego roku zostały znowelizowane przepisy ustaw o podatku dochodowym w zakresie rozliczania w kosztach uzyskania przychodów wydatków związanych z samochodami osobowymi. Celem zmiany było przyjęcie zbliżonych zasad rozliczania wydatków związanych z samochodami osobowymi wykorzystywanymi w celach mieszanych do tych wynikających z ustawy o VAT. Według jej przepisów zasadą jest, że od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi podatnik ma prawo odliczyć jedynie 50% VAT naliczonego. Parytet procentowy przyjęto zatem również w ustawach o podatkach dochodowych w odniesieniu do kosztów używania samochodów osobowych. Podatnicy PIT będący właścicielami samochodów osobowych, które nie stanowią składników majątkowych ich przedsiębiorstwa, a wchodzą w skład ich majątku prywatnego, do kosztów podatkowych mogą zaliczyć 20% kosztów ich używania (art. 23 ust. 1 pkt 46 updof). W przypadku innych samochodów osobowych, w szczególności stanowiących środki trwałe, które wykorzystywane są w celach mieszanych, podatnik może odliczyć 75% kosztów związanych z ich używaniem (art. 23 ust. 1 pkt 46a updof). Limit w wysokości 75% poniesionych wydatków obowiązuje również podatników CIT (art. 16 ust. 1 pkt 51 updop).

Zmianie uległy również zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów składek ubezpieczeniowych. Jeśli chodzi o podatników PIT, to w przypadku ubezpieczenia prywatnego samochodu osobowego wykorzystywanego do celów działalności gospodarczej mają oni prawo zaliczyć do kosztów podatkowych 20% poniesionego wydatku (art. 23 ust. 1 pkt 46 updof). Natomiast w przypadku pozostałych samochodów osobowych wykorzystywanych przez podatników PIT, w tym wprowadzonych do ewidencji środków trwałych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego, innego niż określony w art. 23 ust. 1 pkt 46 updof, w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia (art. 23 ust. 1 pkt 47 updof). Również podatnicy CIT mogą zaliczyć do kosztów podatkowych tę część składki, w jakiej wartość 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu (art. 16 ust. 1 pkt 49 updop).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00