Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-01-01

Czy płatności faktur dokonane poprzez wzajemną kompensatę uprawniają do wystąpienia o wcześniejszy zwrot VAT

Za zakupione towary rozliczyliśmy się ze sprzedawcą, dokonując wzajemnej kompensaty. Chcielibyśmy wystąpić o przyspieszony zwrot w terminie 25 dni. Czy z uwagi na to, że płatność załatwiliśmy poprzez kompensatę, spełniamy warunek do otrzymania zwrotu przyspieszonego?

problem

rada

Mają Państwo prawo wystąpić z wnioskiem o przyspieszony zwrot VAT w terminie 25 dni. Nie ma przeszkód do uznania, że formą zapłaty może być także potrącenie. Zatem potrącenie wzajemnej wierzytelności podatnika z wierzytelnością, na którą została wystawiona faktura określająca kwotę podatku naliczonego (kompensata), odpowiada wymogom bezpośredniej zapłaty.

uzasadnienie

Na wstępie należy nadmienić, iż rozliczanie wzajemnych zobowiązań poprzez kompensatę nie jest niczym szczególnym. W praktyce można się spotkać z taką metodą wzajemnego rozliczania się kontrahentów.

Zasady postępowania w przypadku potrąceń wzajemnych zostały uregulowane w Kodeksie cywilnym. W art. 498 k.c. czytamy, że gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00