Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-07-14

Rozliczenie VAT przez biegłych sądowych

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT jest zgodny z Konstytucją RP. Oznacza to, że biegli sądowi zobowiązani są do zarejestrowania się w podatku VAT. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest ostateczny. Ma on jednak moc powszechnie obowiązującą od dnia opublikowania go w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyrok ten dotyczy biegłych sądowych, obrońców z urzędu, tłumaczy. Z uwagi na niejasność przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT znaczna część adresatów tego przepisu nie wiedziała, czy jest podatnikami VAT. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego potwierdza prawidłowość stanowiska Ministra Finansów zawartego w urzędowej interpretacji prawa na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej z 29 kwietnia 2005 r., nr PP3-812-130/2005/AK/864. Wyjaśnił w niej, że sporządzanie opinii i ekspertyz na zlecenie sądów jest opodatkowane VAT.

Biegły sądowy jest podatnikiem VAT

Praktyczny skutek tego wyroku jest taki, iż biegli sądowi (obrońcy z urzędu, tłumacze) są podatnikami VAT, ponieważ wykonują samodzielną działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT.

Oznacza to, że z chwilą gdy ustawa o VAT weszła w życie, czyli od 1 maja 2004 r., biegli sądowi są podatnikami VAT. , ponieważ wykonują samodzielnie działalność gospodarczą. Działalność ta obejmuje m.in. wszelką działalność usługodawców. Jednocześnie w art. 15 ust. 3 ustawy o VAT wymieniono czynności, których nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą. Przepis art. 15 ust. 3 pkt 3 tej ustawy wyłącza z opodatkowania VAT czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wykonujący te czynności muszą być związani ze zlecającym ich wykonywanie prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Natomiast przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym są przychodami z działalności wykonywanej osobiście.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00