Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2008-01-15

Jaką stawką opodatkować po 1 stycznia 2008 r. sprzedaż miejsc postojowych i garaży

Jesteśmy firma deweloperską. Sprzedajemy mieszkania. Jak powinniśmy po 1 stycznia 2008 r. opodatkowywać sprzedaż mieszkań i miejsc postojowych w garażu podziemnym? Obecnie budujemy i sprzedajemy mieszkania do 120 m2.

problem

rada

Od 1 stycznia 2008 r. uległy zmianie zasady opodatkowywania sprzedaży mieszkań wraz z garażami czy miejscami parkingowymi. Podpisując umowy i sprzedając mieszkania wraz z miejscami parkingowymi, powinni Państwo stosować stawkę 7%.

uzasadnienie

Na wstępie należy zaznaczyć, iż od stycznia 2008 r. przestały obowiązywać zasady określone w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) i b). Weszły natomiast w życie przepisy, które wprowadzają definicje budownictwa społecznego i określają wszelkie przywileje podatkowe z tym związane.

Do końca 2007 r. obowiązywał przepis przejściowy art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b), w myśl którego w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. obniżoną stawkę 7% stosowało się w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Zatem o możliwości zastosowania obniżonej 7-proc. stawki VAT decydowało wystąpienie pozytywnej przesłanki w postaci zaliczenia przedmiotu dostawy do kategorii obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części. Ustawodawca nie zezwalał natomiast na preferencyjne opodatkowanie lokali użytkowych.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, zaliczało się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przepis ten również obowiązywał do końca 2007 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00