Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-04-01

Opodatkowanie VAT usług pośrednictwa w sprzedaży biletów

Opodatkowanie usługi pośrednictwa w sprzedaży biletów promowych i lotniczych stwarza wiele problemów. Istnieją wątpliwości, czy i w jakim zakresie usługi te podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce oraz jaką stawkę podatku należy stosować przy ich świadczeniu.

Ogólne zasady ustalania miejsca świadczenia usług pośrednictwa w sprzedaży biletów

Opodatkowaniu VAT w Polsce podlega, między innymi, odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario - nie podlega opodatkowaniu VAT odpłatne świadczenie usług poza terytorium kraju. O tym, gdzie ma miejsce świadczenie usług, decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przepisy art. 27 i 28 ustawy o VAT.

Zasady ustalania miejsca świadczenia usług pośrednictwa są bardzo skomplikowane. Ze względu na sposób ustalania miejsca świadczenia usługi pośrednictwa można podzielić aż na siedem grup. Usługi pośrednictwa w sprzedaży biletów promowych i lotniczych zaliczają się do jednej z dwóch grup, a mianowicie:

1) usług pośrednictwa związanych bezpośrednio z wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów; miejscem świadczenia takich usług pośrednictwa jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna (art. 28 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT),

2) usług wykonywanych przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z usługami innymi niż usługi niematerialne; miejscem świadczenia takich usług jest miejsce, z którymi usługi te są związane (art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT).

W obu przypadkach usługi pośrednictwa w sprzedaży biletów są zaliczane do tzw. usług wewnątrzwspólnotowych. Oznacza to, że jeśli nabywca tych usług poda pośrednikowi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT na terytorium innego państwa członkowskiego niż państwo członkowskiego, na którym znajduje się ustalone z zastosowaniem powyższych przepisów miejsce świadczenia, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer (art. 28 ust. 6 ustawy o VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00