Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-05-09

Nieodpłatne świadczenia na rzecz pracowników

Od 1 kwietnia 2013 r. według art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

● przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

● wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Obowiązek opodatkowania nieodpłatnie przekazywanych towarów nie dotyczy prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

Zobacz wideo-szkolenie "Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r. - Transakcje krajowe, cz. 1" dostępne na www.inforfk.pl

Zatem opodatkowaniu VAT podlegają także nieodpłatne świadczenia na rzecz pracowników, tj. dokonywane na ich rzecz nieodpłatne przekazywanie (w tym zużywanie) towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług.

1. Jakie warunki decydują o opodatkowaniu VAT nieodpłatnego przekazania towarów pracownikom

Pracodawca jest obowiązany opodatkować nieodpłatne przekazywanie pracownikom towarów, jeśli łącznie spełnione są trzy warunki:

1) towary te należą do przedsiębiorstwa podatnika (pracodawcy),

2) przy ich nabyciu przysługiwało mu, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT),

3) nie są to prezenty o małej wartości ani próbki, których przekazanie następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika (art. 7 ust. 3 ustawy o VAT).

Trzeba podkreślić, że drugim warunkiem jest istnienie prawa do odliczenia podatku naliczonego, a nie skorzystanie z tego prawa. Rodzi to pewne pytania, a mianowicie czy podatnikom przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu (wytwarzaniu, importowaniu) towarów w celu ich nieodpłatnego przekazania pracownikom? A jeżeli tak, to czy podatnicy mogą poprzez rezygnację ze skorzystania z takiego prawa wyłączać opodatkowanie nieodpłatnie przekazywanych pracownikom towarów?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00