Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2013-08-21

Zwrot VAT od zakupów za granicą - do 30 września br. można składać wnioski za 2012 r.

Podatnicy, którzy w 2012 r. dokonali zakupów w innych krajach UE, tylko do 30 września br. mogą wystąpić o zwrot zapłaconego tam VAT. Wniosek o zwrot VAT składamy za pośrednictwem polskiego urzędu skarbowego, w formie elektronicznej. Wymaga to przeanalizowania, czy przysługuje nam zwrot, a jeśli tak, to w jakiej wysokości.

Zasady ubiegania się o zwrot VAT zapłaconego za granicą przez polskich podatników określa art. 89 ust. 1 h-1l ustawy o VAT oraz rozporządzenie Ministra Finansów z 24 grudnia 2009 r. w sprawie wniosków o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej. W sprawach nieuregulowanych należy kierować się przepisami dyrektywy Rady 2008/9/WE z 12 lutego 2008 r. określającej szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej, przewidzianego w dyrektywie 2006/112/WE, podatnikom niemającym siedziby w państwie członkowskim zwrotu, lecz mającym siedzibę w innym państwie członkowskim, oraz przepisami kraju, do którego składamy wniosek.

Krok 1. Ustalamy, komu przysługuje zwrot

Z wnioskiem o zwrot może wystąpić podatnik VAT, czyli podmiot, który prowadzi samodzielną działalność gospodarczą. Wprawdzie przepisy nie wskazują, że musi to być czynny podatnik VAT, ale określają, że w okresie, za który składany jest wniosek, podatnik występujący o zwrot nie może:

● dokonywać wyłącznie dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku innych niż transakcje, do których stosuje się art. 86 ust. 9, czyli usług finansowych zwolnionych z VAT, za świadczenie których przysługuje prawo do odliczenia VAT;

● być zwolniony od podatku ze względu na wysokość obrotów na podstawie art. 113 ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00