Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-12-12

Dostawa z montażem - zasady rozliczenia VAT

Polski podatnik VAT czynny sprzedaje maszynę niemieckiemu podatnikowi podatku od wartości dodanej zarejestrowanemu dla transakcji wewnątrzwspólnotowych w Niemczech. Polski podatnik nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności w Niemczech, nie jest też zarejestrowany jako podatnik VAT w Niemczech. Zgodnie z umową zawartą z kontrahentem polski podatnik jest zobligowany do dostarczenia maszyny z Polski do kontrahenta do Niemiec oraz jej montażu i instalacji (tj. w szczególności złożenia maszyny, jej wstępnego uruchomienia oraz dostosowania maszyny do potrzeb kontrahenta i warunków pracy, tak aby osiągała założone parametry). Fakturowanie ma być dokonywane w częściach, tj. 60% ceny maszyny po dostawie do Niemiec, 20% ceny maszyny po wstępnym uruchomieniu i 20% ceny po dostosowaniu maszyny do potrzeb kontrahenta oraz warunków, w jakich ma pracować, i jej końcowym odbiorze potwierdzonym protokołem odbioru. Z chwilą podpisania protokołu odbioru kontrahent nabywa prawo do korzystania z maszyny. Jak ta transakcja powinna być rozliczona na potrzeby VAT?

PROBLEM

RADA

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego należy przyjąć, że opisana w nim transakcja stanowi dostawę towarów z montażem (instalacją), dla której miejsce świadczenia znajduje się w Niemczech. Transakcję tę powinni Państwo wykazać w ewidencji prowadzonej dla potrzeb VAT oraz w deklaracji VAT-7 jako "dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju". Transakcja nie podlega wykazaniu w informacji podsumowującej. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym kluczowe znaczenie w celu określenia zasad rozliczenia tej transakcji ma prawidłowe wskazanie miejsca świadczenia, a jednocześnie opodatkowania, dostarczanego przez Państwa do Niemiec towaru. Wynika to z faktu, że VAT jest podatkiem terytorialnym.

W przypadku dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych miejscem świadczenia jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy (art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Jednak w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz, miejscem świadczenia jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Przy czym nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem (art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00