Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-02-15

Czy bez potwierdzenia odbioru faktury korygującej można dokonać korekty VAT

Wystawiliśmy faktury korygujące w związku z pomyłką w stawce ("in minus"). Mamy problem z uzyskaniem kilku potwierdzeń ich odbioru. Czy mimo to możemy obniżyć VAT? Listy były wysyłane dwukrotnie. Różnicę VAT zwróciliśmy na konto klientów.

PROBLEM

RADA

Tak, w tym przypadku mimo braku potwierdzenia odbioru faktury korygującej można obniżyć VAT. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Podatnicy VAT dokonujący sprzedaży są zobowiązani dokumentować czynności fakturami. W praktyce zdarzają się sytuacje, w których obrót wykazany na fakturze ulega obniżeniu, np. gdy firma udziela kontrahentowi rabatu, kontrahent zwraca nabyty towar bądź faktura zawiera pomyłki w ilościach lub cenie towarów. W takich przypadkach podatnik wystawia faktury korygujące mające na celu obniżenie podstawy opodatkowania oraz podatku należnego VAT. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy firma nie ma potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Dysponuje natomiast dokumentami, które potwierdzają realizację transakcji na zasadach wynikających z faktury korygującej. Są to wyciągi z konta bankowego, poświadczające zwrot na rzecz kontrahenta kwoty wynikającej z wystawionej faktury korygującej, lub dokumenty reklamacyjne potwierdzające zwrot towarów. Firma może dokumentować obniżenie podstawy opodatkowania także korespondencją handlową, np. zawartą z kontrahentem umową.

Wówczas pojawia się wątpliwość, czy w przypadku braku potwierdzenia odbioru faktury korygującej "in minus" podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, a jeżeli tak, to za jaki okres.

Co wynika z przepisów

Na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy o VAT podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. Jednak aby obniżyć podstawę opodatkowania, zasadniczo warunkiem jest posiadanie, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00