Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-02-15

Kursy walut przy rozliczaniu VAT od transakcji w walutach obcych

Transakcje wyrażone w walutach obcych sprawiają wiele kłopotów w związku z ustalaniem ich wartości w walucie polskiej. Powodem są wątpliwości dotyczące zastosowania właściwego kursu waluty do przeliczenia na złote podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej. Przeliczenie to jest o tyle istotne, że błędny kurs waluty zastosowany do ustalenia podstawy opodatkowania może np. spowodować ustalenie niewłaściwej kwoty podatku należnego oraz podatku naliczonego. Dlatego warto przypomnieć sobie zasady przeliczania poszczególnych transakcji podanych w walutach obcych na walutę krajową. Trzeba przypomnieć, że od 1 stycznia br. podatnicy mają wybór, tzn. mogą stosować kurs średni NBP lub ostatni kurs wymiany EBC.

I. Według jakich zasad ustalać kurs waluty do celów VAT

Podatnicy dokonujący transakcji sprzedaży lub zakupu w walutach obcych nie mają dowolności w zakresie sposobu ich przeliczania na złote. Zasady, którymi należy się kierować przy wycenie tych transakcji do celów VAT, wynikają z art. 31a ustawy o VAT.

Zasada 1

W przypadku gdy kwoty stosowane do ustalenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według:

● kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego lub

● ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; wówczas waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

Zasada 2

W przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do ustalenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według:

● kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury lub

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00