Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-01-27

Czy obowiązek korekty rocznej dotyczy tylko podatników, którzy dokonują sprzedaży mieszanej

25 lutego 2015 r. mija termin korekty rocznej za 2014 r. Wbrew obiegowym opiniom obowiązek korekty nie dotyczy wyłącznie podatników, którzy dokonują tzw. sprzedaży mieszanej. Obowiązek rozliczenia korekty rocznej może dotyczyć podatników, którzy powrócili do zwolnienia z VAT. Natomiast prawo do zwolnienia mają podatnicy, którzy zrezygnowali ze zwolnienia lub utracili do niego prawo.

1. Jakie zasady korekty podatku naliczonego obowiązują przy nabyciu środków trwałych

Zasady korekty podatku naliczonego przy nabyciu środków trwałych określa art. 91 ustawy o VAT. Chociaż zasadniczo przepis ten dotyczy podatników prowadzących działalność mieszaną, jednak odnosi się on również do zmiany przeznaczenia towarów, co ma miejsce m.in. wtedy, gdy:

● czynny podatnik VAT wykonujący czynności opodatkowane powraca do statusu podatnika zwolnionego z tego podatku lub

● podatnik, którego sprzedaż w całości była zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ustawy o VAT, traci prawo do korzystania z tego zwolnienia lub dobrowolnie z niego rezygnuje.

Sposób korekty podatku naliczonego przy nabyciu środków trwałych jest uzależniony od rodzaju środka trwałego oraz jego wartości początkowej. Wymienione kryteria wpływają przede wszystkim na okres, w trakcie którego dany środek trwały jest objęty obowiązkiem korekty podatku naliczonego (tzw. okres korekty). Zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy o VAT w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych, o wartości początkowej przekraczającej 15 000 zł, podatnik dokonuje korekty podatku w ciągu:

● 5 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania - w przypadku środków trwałych innych niż nieruchomości i prawa wieczystego użytkowania gruntów, przy czym w każdym kolejnym roku korygowana jest 1/5 naliczonego VAT,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00