Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-06-30

Czy zatrzymany zadatek podlega opodatkowaniu VAT

Zadatek ma zabezpieczyć interesy stron transakcji poprzez ich dyscyplinowanie w dotrzymaniu zawartej umowy. Otrzymanie zadatku powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Jeżeli jednak umowa nie zostanie zrealizowana, zadatek może zmienić swój charakter, spełniając rolę odszkodowawczą. Taka zmiana ma zasadnicze znaczenie dla rozliczeń VAT.

Instytucja zadatku została uregulowana w przepisach art. 394 Kodeksu cywilnego. Zadatek jest świadczeniem wręczanym drugiej stronie transakcji w chwili zawierania umowy. Może mieć charakter zarówno pieniężny, jak i rzeczowy. W razie wykonania umowy zadatek jest zaliczany na poczet świadczenia strony, która go dała (art. 394 § 2 Kodeksu cywilnego). Wówczas pełni funkcję podobną do zaliczki. Jeżeli takie zaliczenie nie jest możliwe, zadatek jest zwracany.

Rozliczenie zadatku między stronami umowy według Kodeksu cywilnego

Należy jednak podkreślić, że zaliczka i zadatek nie są pojęciami tożsamymi. Zasadnicze różnice pojawiają się w chwili, gdy umowa, na poczet której przekazano zaliczkę bądź zadatek, nie zostanie zrealizowana. Zaliczka jest wówczas zwracana. W przypadku zadatku nie jest to już tak oczywiste. Sposób rozliczenia otrzymanego zadatku jest warunkowany okolicznościami, które spowodowały niewykonanie lub wykonanie umowy.

Rozliczenie zadatku odbywa się w następujący sposób:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00