Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-09-18

Kto ponosi odpowiedzialność karną skarbową za niewystawienie paragonu

Podatnicy, którzy ewidencjonują sprzedaż za pośrednictwem kasy rejestrującej, niejednokrotnie mają wątpliwości, czy odpowiedzialność za niezarejestrowanie sprzedaży na kasie fiskalnej i niewydanie paragonu fiskalnego obciąża wyłącznie ich jako podatnika (właściciela), czy dotyczy także pracownika, który powinien zaewidencjonować sprzedaż na kasie, ale tego nie zrobił. Otóż odpowiedzialność za brak rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej dotyczy także pracownika. Jeżeli sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej nastąpiłaby podczas kontroli skarbowej, to w pierwszej kolejności zostanie ukarany karą grzywny pracownik.

Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży dokonanej przy użyciu kasy rejestrującej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych wynika z art. 111 ustawy o VAT. Naruszenie tego obowiązku, w przypadku jego istnienia, skutkuje dotkliwymi karami finansowymi. Ich wysokość zależy m.in. od zakwalifikowania czynu zabronionego jako przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.

1. Co grozi za sprzedaż z pominięciem kasy rejestrującej

Odpowiedzialność karną skarbową za dokonanie sprzedaży na rzecz osoby prywatnej z pominięciem kasy fiskalnej określa art. 62 § 4 w zw. z § 1 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (dalej: k.k.s.). Karze podlega osoba, która wbrew przepisom ustawy:

  • dokona sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo
  • nie wyda dokumentu z kasy rejestrującej, stwierdzającego dokonanie sprzedaży.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00