Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-05-10

Czy użyczenie samochodu na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą podlega VAT

PROBLEM

Czy podatnik, który użycza samochodu na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, ma obowiązek opodatkowania użyczenia, jeśli przy leasingu tego pojazdu na podstawie przepisów obowiązujących:

  • od 1 kwietnia 2014 r. miał prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 50%,
  • do 31 marca 2014 r. miał prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 50% lub 60% kwoty podatku (nie więcej niż 5000 zł lub 6000 zł)?

Przy wykupie samochodu odliczył 50% VAT naliczonego.

RADA

Nie, podatnik nie musi rozliczać podatku należnego od wykorzystania samochodu do celów innych niż działalność gospodarcza.

UZASADNIENIE

Przekazanie pojazdu samochodowego do bezpłatnego używania nie stanowi dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ustawy o VAT. W tym przypadku nie dochodzi bowiem do przeniesienia prawa do rozporządzania przekazanym towarem jak właściciel. Użyczenie jest traktowane jak świadczenie usług. Ze względu na nieodpłatny charakter umowy użyczenia zastosowanie znajdują w tym przypadku regulacje wynikające z przepisu art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Wynika z niego, że za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT uznaje się również użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych (art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT).

O tym, czy użyczenie samochodu na cele niezwiązane z działalnością podlega VAT, decyduje to, w jakiej wysokości przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy jego nabyciu. Gdy samochód był leasingowany, a następnie wykupiony, decyduje wysokość odliczenia przy wykupie. Nie ma znaczenia, w jakiej wysokości był odliczany VAT przy leasingu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00