Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-05-28

Kiedy urząd może odmówić prawa do odliczenia VAT – wytyczne MF

Ministerstwo Finansów przedstawiło wytyczne, kiedy podatnikowi można odmówić prawa do odliczenia VAT. Jak podkreślają przedstawiciele MF, wytyczne te są skierowane do organów podatkowych, a niestosowanie się do nich nie może być jedyną podstawą do pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT. Warto się jednak z nimi zapoznać.

MF od roku zapowiadało stworzenie zbioru dobrych praktyk dla przedsiębiorców, które dawałyby wskazówki, jak sprawdzić kontrahenta. Taki dokument na razie nie powstał. Przedstawiono dokument „Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych”, który został skierowany do organów podatkowych.

Jak podkreślono w wytycznych, odmowa prawa do odliczenia podatku naliczonego powinna mieć miejsce w każdym przypadku, gdy sam podatnik popełnia oszustwo lub nadużycie, a także gdy podatnik ten wiedział lub powinien był wiedzieć, że przez nabycie towaru uczestniczył w transakcji związanej z oszustwem w zakresie VAT.

W przypadku podatnika, który nie wiedział, że transakcja nabycia towaru została zorganizowana w związku z popełnieniem przez inny podmiot oszustwa lub nadużycia, prawo do odliczenia podatku naliczonego nie powinno zostać mu odebrane, jeżeli podatnik, przy zachowaniu należytej staranności, nie mógł wiedzieć, że transakcja ta służy oszustwu lub nadużyciu w zakresie VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00