Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2018-07-19

Czy możliwa jest zapłata samego VAT w mechanizmie podzielonej płatności

PROBLEM

Zamierzam dokonywać niektórych płatności, korzystając z mechanizmu podzielonej płatności. Czy w ten sposób mogę opłacić jedynie VAT?

RADA

Istnieje możliwość zapłaty w ramach mechanizmu podzielonej płatności jedynie kwoty odpowiadającej kwocie VAT wykazanej na otrzymanej fakturze. Kwota netto może być uregulowana w inny sposób (gotówką, kompensatą) lub zostanie zapłacona odrębnym tradycyjnym przelewem bez zastosowania mechanizmu podzielonej płatności. Potwierdza to Ministerstwo Finansów. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Od 1 lipca 2018 r. przepisy ustawy o VAT określają tzw. mechanizm podzielonej płatności. Jego istotą jest rozdzielenie płatności za nabyty towar lub usługę w taki sposób, że część zapłaty odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest płacona przez nabywcę na rachunek bankowy dostawcy, natomiast pozostała część odpowiadająca kwocie VAT - na specjalne konto dostawcy (tzw. rachunek VAT), którego środkami dostawca może dysponować w bardzo ograniczony sposób.

Decyzja o dokonaniu płatności z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności należy do nabywców towarów i usług, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą VAT. Nabywcom przysługuje nie tylko prawo do podjęcia decyzji o skorzystaniu z mechanizmu podzielonej płatności, ale także prawo do określenia kwoty, która zostanie zapłacona z wykorzystaniem tego mechanizmu. Za pomocą mechanizmu podzielonej płatności opłacona może być bowiem nie tylko cała faktura, ale również jej dowolna część.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00