Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-10-24

W jakiej wysokości przysługuje odliczenie VAT z faktury za naprawę auta opłaconej z polisy

Koszty napraw pojazdów samochodowych są często pokrywane - w całości lub części - przez zakłady ubezpieczeń. Wielu podatników ma w związku z tym liczne wątpliwości. Zadają sobie pytanie, czy i w jakim zakresie przysługuje im prawo do odliczenia z takich faktur. Sądy i organy podatkowe potwierdzają, że fakt finansowania napraw przez inny podmiot nie wpływa na prawo do odliczenia VAT.

Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Nie ma przy tym znaczenia sposób finansowania dokonywanych zakupów. Prawo do odliczenia przysługuje podatnikom również wtedy, gdy zakupy towarów i usług służących wykonywaniu czynności opodatkowanych zostały sfinansowane otrzymanymi przez podatnika dotacjami (subwencjami itp.) czy też zostały podatnikom zrefundowane. Potwierdzają to przykładowo interpretacje indywidualne:

UWAGA!

Prawo do odliczenia VAT przysługuje bez względu na sposób finansowania dokonywanych zakupów. Istotne jest, aby zakupy towarów i usług służyły wykonywaniu czynności opodatkowanych.

Prawo do odliczenia może również przysługiwać w przypadku nabywania usług naprawy samochodów, które są finansowane - częściowo lub w całości - przez zakłady ubezpieczeń. Jak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 17 września 2013 r. (sygn. akt I SA/Wr 722/13):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00