Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-04-04

Kiedy należy korygować odliczony VAT, gdy zmieni się przeznaczenie kupionych części samochodowych

Zmiana przeznaczenia samochodu powoduje obowiązek lub prawo do korekty odliczonego VAT od jego zakupu, importu czy wytworzenia. Nie dotyczy to innych wydatków samochodowych. Inaczej wygląda sytuacja, gdy części samochodowe zostały nabyte jako towar handlowy, a następnie przeznaczono je do naprawy samochodu podatnika. Zdaniem organów podatkowych i sądów w tym przypadku istnieje obowiązek korekty.

Podatnik decydujący się na tzw. mieszane przeznaczenie samochodu osobowego (nie tylko do działalności) może odliczyć 50% kwoty podatku naliczonego z faktury dokumentującej nie tylko nabycie tego pojazdu. Ograniczenia dotyczą również zakupu części samochodowych czy usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdu.

Nie stosuje tych ograniczeń w stosunku do zakupionych części samochodowych podatnik, który przeznaczy je do odsprzedaży lub do wykonania usługi naprawy.

Powstaje problem, gdy podatnik zmieni przeznaczenie samochodu lub zakupionych części. Czy musi wówczas dokonywać korekty?

Kiedy należy dokonać korekty VAT od wydatków samochodowych

Problematykę korekty VAT przy „zmianie przeznaczenia samochodu” reguluje art. 90b ustawy o VAT. Wynika z niego, że w przypadku gdy w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00