Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-04-04

Rozliczanie VAT od usług świadczonych przez Internet

Możliwości, jakie daje Internet, doceniają i wykorzystują także przedsiębiorcy. Coraz większa ich liczba świadczy swoje usługi przez Internet. Dotyczy to także lekarzy, prawników czy doradców podatkowych.  Dostosowuje się do tego również ustawodawca, dając podatnikom świadczącym usługi przez Internet specjalne ułatwienia w porównaniu z podatnikami, którzy wykonują usługi w sposób tradycyjny.

W przypadku niektórych usług nie jest konieczny fizyczny kontakt między podatnikiem świadczącym usługę a jej nabywcą. Umożliwia to świadczenie tych usług przez Internet.

1. Świadczenie usług przez Internet a zwolnienie podmiotowe

Podatnicy świadczący usługi przez Internet mogą korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego. Zwolnienie to obejmuje sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT). Zwolnieniu podlega również sprzedaż dokonywana przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu. Może korzystać ze zwolnienia, gdy przewidywana wartość tej sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 200 000 zł (art. 113 ust. 9 ustawy o VAT).

Ustawa o VAT przewiduje jednak pewne wyjątki, wskazujące na brak możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Dotyczą one podatników świadczących przez Internet usługi:

  • prawnicze,
  • w zakresie doradztwa (z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego),
  • jubilerskie.

Podatnicy świadczący wskazane usługi nie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego ze względu na brzmienie art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT.

Przykład

Osoba fizyczna rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania porad prawnych przez Internet. Osoba ta nie może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, a w konsekwencji świadczone przez nią usługi udzielania porad są bezwzględnie opodatkowane VAT według stawki 23% od początku prowadzonej działalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00