Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-06-15

2. Jaki wpływ na inwestycje giełdowe ma analiza poziomu wynagrodzeń

Ważnymi informacjami, które powinien śledzić inwestor giełdowy, są m.in. te dotyczące poziomu wynagrodzeń w gospodarce, branżach i poszczególnych spółkach. Dzięki temu może on ocenić, czy spółki, których akcje posiada w portfelu, stracą czy raczej zyskają na wartości poprzez podniesienie płac swoim pracownikom.

Od kilku lat na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) trwa hossa niemająca porównania z żadnym trendem wzrostowym na polskim rynku kapitałowym w przeszłości. Obecnie nie są niczym szczególnym zyski na poziomie 100% osiągnięte z kilkuletniej inwestycji w fundusze inwestycyjne. Osoby, które samodzielnie inwestowały w akcje, często mogą się pochwalić kilkukrotnym zwielokrotnieniem zainwestowanego kapitału w tym okresie.

Powodem hossy jest przenoszenie przez Polaków pieniędzy z kont bankowych do funduszy inwestycyjnych (na koniec 2007 r. aktywa wszystkich funduszy inwestycyjnych w Polsce mogą przekroczyć 150 mld zł). Ważnym czynnikiem są także: stały dopływ składek emerytalnych do OFE inwestowanych następnie na GPW, zainteresowanie Polską ze strony inwestorów zagranicznych po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Jednak sam napływ dużych środków na warszawski parkiet nie spowodowałby hossy o takiej sile i dynamice, gdyby nie ogólna poprawa stanu polskiej gospodarki, mierzona takimi wskaźnikami, jak niska, kontrolowana inflacja, spadające bezrobocie czy wzrost PKB.

Pobierz pliki wydania
Pobierz:

PDF
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00