Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-06-15

2. Jak sporządzić rachunek przepływów środków pieniężnych metodą bezpośrednią - część 1

Każdy przedsiębiorca jest zainteresowany oceną zdolności swojej firmy do bieżącego regulowania zobowiązań czy do wypłaty zysku. Jednym z podstawowych narzędzi takiej analizy jest właśnie rachunek przepływów pieniężnych. Na podstawie sprawozdania z przepływów środków pieniężnych można określić oddziaływanie każdego rodzaju działalności na ostateczną wielkość zmian środków pieniężnych w okresie objętym sprawozdaniem.

Rachunek przepływów sporządzony metodą bezpośrednią polega na wykazywaniu odrębnie tytułów wpływów i wydatków w ramach każdej działalności (operacyjnej, inwestycyjnej, finansowej), które następnie zostaną zestawione jako łączna wartość przepływów finansowych netto.

Metoda bezpośrednia jest bardziej kłopotliwa i pracochłonna. Wymaga prowadzenia dodatkowej analityki na potrzeby rachunku (np. w celu obliczenia wydatków z działalności operacyjnej), a także dodatkowego przedstawienia uzgodnienia przepływów pieniężnych netto z działalności operacyjnej z metodą pośrednią. Jest za to dużo łatwiejsza do interpretacji. Sprawozdanie sporządzone tą metodą przejrzyście prezentuje strukturę wpływów i wydatków z różnych tytułów, ułatwia analizę najważniejszych źródeł wpływów i sposobów rozdysponowania środków pieniężnych, a także ułatwia prognozowanie wysokości przepływów w przyszłych okresach sprawozdawczych na potrzeby krótko- i długoterminowego planowania finansowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00