Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-02-01

I. KRAJOWY STANDARD RACHUNKOWOŚCI NR 2 „PODATEK DOCHODOWY” - KOMENTARZ

Środowisko księgowych doczekało się kolejnego (drugiego) Krajowego Standardu Rachunkowości „Podatek dochodowy”. Standard ten określa zasady ujmowania, wyceny i prezentacji należności i zobowiązań z tytułu podatku dochodowego oraz aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego, a także zasad ujawniania ich w sprawozdaniach finansowych.

Odroczony podatek dochodowy jest bez wątpienia jednym z trudniejszych zagadnień w rachunkowości. Między innymi z tego powodu ustawodawca zezwolił, by jednostki, których roczne sprawozdanie finansowe nie podlega obowiązkowi badania i ogłoszenia w myśl art. 64 ust. 1, mogły odstąpić od ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Odstąpienie to powinno mieć jednak charakter formalny i zostać zapisane w przyjętych przez jednostkę zasadach rachunkowości, zatwierdzonych przez jej kierownika, które zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: u.o.r.) powinna każda jednostka posiadać.

Oczywiście przepis znoszący obowiązek1 nie zakazuje „mniejszym” jednostkom ustalania wpływu różnic przejściowych pomiędzy wartością bilansową i podatkową aktywów oraz pasywów na wielkość wyniku finansowego, wykazywanego w sprawozdaniu finansowym. Jednak już wcześniej, tzn. przed wejściem w życie ust. 10 w art. 37, znaczna część jednostek, których sprawozdanie finansowe nie podlegało weryfikacji przez biegłego rewidenta, nie tworzyła rezerw i nie ustalała aktywów na podatek dochodowy. Można zatem powiedzieć, że wprowadzony przepis niejako usankcjonował istniejący stan faktyczny.

Oprócz jednostek, które wybrały zwolnienie, jest jeszcze jedna grupa podmiotów ustawowo zwolnionych od obowiązku tworzenia rezerw i ustalania aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, nawet wówczas, gdy są one zobligowane do badania i publikowania swoich sprawozdań. Są nimi te jednostki stosujące przepisy ustawy o rachunkowości, które nie są podatnikami podatku dochodowego, a więc spółki osobowe oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, rozliczające się z dochodów z różnych źródeł, nie tylko z działalności gospodarczej.

Pobierz pliki wydania
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00