Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-02-01

2. Jakie zdarzenia następujące po dniu bilansowym wymagają dokonania korekt w księgach rachunkowych

W poprzednim numerze opisaliśmy zasady wykazania w sprawozdaniu finansowym zdarzeń następujących po dniu bilansowym. Z przedstawionych zasad wynika, że zdarzenia te nie zawsze wymagają korekt ksiąg rachunkowych, tj. odzwierciedlenie niektórych zdarzeń znajduje się w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego. W poniższym artykule przedstawiamy zdarzenia, które wymagają dokonania korekt.

Zdarzenia, które dostarczają nowych informacji i dowodów, dotyczące stanu aktywów lub pasywów na dzień bilansowy, wymagają odpowiednich korekt w księgach rachunkowych. Skutki tych zdarzeń ujmuje się w księgach rachunkowych roku obrotowego, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe, lub w roku, w którym informacje te zostały ujawnione.

W przypadku gdy otrzymana informacja wskazuje na stan aktywów i pasywów zaistniały po dniu bilansowym, nie wymaga dokonania korekt. Powinna być ujawniona w informacji dodatkowej.

Przykłady zdarzeń następujących po dniu bilansowym, które wymagają dokonania korekt w księgach rachunkowych:

1. Sprzedaż towarów handlowych, materiałów lub produktów gotowych po cenie niższej niż została przyjęta do wyceny bilansowej zapasów - jeżeli sprzedaż składników zapasów po niższej cenie potwierdza fakt, iż cena ta na dzień bilansowy kształtowała się poniżej wartości bilansowej, należy dokonać odpisów aktualizujących wartość zapasów wykazanych w bilansie. Jeśli natomiast spadek cen nastąpił już po dniu bilansowym i na dzień bilansowy nie był przewidywany, to odpisu nie należy tworzyć. W takim przypadku strata na sprzedaży obciąży wynik finansowy roku obrotowego, w którym dokonano powyższej transakcji.

Przykład 1

W kwietniu 2007 r. jednostka sprzedała towary handlowe za cenę 200 000 zł, znacznie niższą niż ich wartość księgowa (bilansowa), która na 31 grudnia 2006 r. wynosiła 600 000 zł. Czy w bilansie na 31 grudnia 2006 r. należy zaktualizować wartość towarów do uzyskanej ceny sprzedaży?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00