Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-06-10

1. Wpływ amortyzacji na wynik finansowy

Jednostki gospodarcze, ustalając swoją politykę rachunkowości, powinny też przyjąć stosowane zasady amortyzacji. Wybór metody amortyzacyjnej oraz ustalenie okresu ekonomicznej użyteczności środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych wpływa bezpośrednio na wynik finansowy.

Każda jednostka prowadząca działalność posiada rzeczowy majątek trwały lub prawa majątkowe. Z upływem czasu składniki majątku z reguły tracą na wartości wskutek zużycia fizycznego lub ekonomicznego.

Środki trwałe i WNiP zużywają się w trakcie eksploatacji. Zużycie fizyczne następuje na skutek wykorzystywania ich w procesie produkcyjnym. Zużycie ekonomiczne jest określane jako moralne "starzenie się" środka trwałego. Wartościowym wyrazem zużycia środków trwałych są odpisy umorzeniowe (amortyzacyjne).

Jednostka jest obowiązana dokonywać odpisów amortyzacyjnych (umorzeniowych), gdyż skutki zmniejszenia wartości użytkowej wyrażone w postaci odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych muszą być uwzględnione w wyniku finansowym. Odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych dokonuje się drogą systematycznego, planowanego rozłożenia jego wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji. Odmiennie niż w przepisach podatkowych rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania, może więc nastąpić w miesiącu przyjęcia środka trwałego do używania. W praktyce wiele jednostek rozpoczyna amortyzację środków trwałych zgodnie z prawem podatkowym, a nie bilansowym, tj. od miesiąca następnego po przyjęciu. Pozwala to uniknąć kolejnej rozbieżności między przepisami różnych ustaw. Zakończenie amortyzacji następuje nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową środka trwałego bądź przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00