Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-07-12

1. Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych

Wartości niematerialne i prawne stanowią składnik majątku, który w obecnych przedsiębiorstwach jest trudny do wycenienia. Ze względu jednak na aspekt praw intelektualnych stanowi on najcenniejszy element konkurencyjny jednostki na rynku. Niestety nie wszystkie te wartości mogą znaleźć swoje odzwierciedlenie w księgach. Co można zatem ująć jako składniki niematerialne i prawne?

Wartości niematerialne i prawne (dalej: WNiP) to jedne z tych składników majątku firmy, których ewidencja stwarza wiele problemów. Wynika to z rozbieżności między przepisami bilansowymi i podatkowymi. Rozbieżności te zaczynają się już na etapie formułowania definicji WNiP.

Definicja wartości niematerialnych i prawnych

Definiując wartości niematerialne i prawne, należy zwrócić uwagę na różnice wynikające z prawa bilansowego i podatkowego. Zgodnie z prawem bilansowym, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości, przez wartości niematerialne i prawne należy rozumieć (z wyjątkiem tytułów zaliczanych do inwestycji na mocy art. 3 ust. 1 pkt 17) w szczególności:

Pobierz pliki wydania
Pobierz:

PDF
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00